dr aliyari education
 

مجموعه ویدئوهای آموزشی مرتبط با ناباروری 

مشاهده ...

dr aliyari congress
 

مجموعه کنفرانسهای علمی ناباروری جهت متخصصین

مشاهده ...

ketab nabarvari

 

نگارش : دکتر مجتبی علیاری کتاب مرجع تخصصی تشخیص ناباروری

مشاهده کتاب ...

وقفه تنفسی در خواب یا آپنه

وقفه تنفسی در خواب یا آپنه

 

تعریف

آپنه ی خواب یا وقفه تنفسی در خوابمشکلی جدی است که طی آن فرد در حین خواب مکرراً دچار حملات کوتاه قطع تنفس می شود. در این اختلال تنفس به طور مکرر در طول خواب قطع شده و مجدداً شروع می شود. قطعتنفس ممکن است برای مدت ۱۰ الی ۲۵ ثانیه طول بکشد. آپنه خواب دو نوع است: آپنه خواب بازدارنده یا انسدادی و آپنه خواب مرکزی. نوع اول زمانی رخ می دهد که ماهیچه های گلو شل هستند و نوع دوم زمانی اتفاق می افتد که مغز شما نمی تواند به ماهیچه هایی که تنفس را کنترل می کنند پیام بفرستد. آپنه خواب بازدارنده ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد و اغلب در بزرگسالان رخ می دهد. در مردان نیز دو برابر بیشتر از زنان است. بعضی از مردم دارای ترکیبی از هر دو نوع آپنه هستند.

 

علائم و نشانه ها

افراد مبتلا به آپنه خواب اغلب با صدای بلند خروپف میکنند. در طول آپنه با دهانی خشک، بدنی عرق آلود و سردرداز خواب بیدار می شوند. این بیدار شدن های متوالی نمی گذارند بیمار به خواب عمیق فرو رود و برای همین این افراد روز بعد را با خستگی و خواب آلودگی شدید سپری می کنند، مدام خمیازه می­کشند و در طول روز،تحریک‌پذیر و افسرده­ اند.

 

علل و عوامل خطرساز

عواملی که خطر این مشکل را افزایش می‌‌ دهند اضافه وزن، سیگار کشیدن، استفاده از الکل، قرص‌های خواب وسابقه خانوادگی آپنه ی خواب است. احتمال ابتلا به این بیماری در زنان پس از یائسگی بیشتر می شود


درمان بیماری

درمان آپنه شامل استفاده از دستگاه نگه دارنده فشار هوای نای است که به بیمار کمک می کند هنگام خواب به راحتی نفس بکشد. به کمک این دستگاه فرد بیمار می تواند راحت بخوابد و خطر حمله قلبی نیز در او کاهش پیدامی کند. اگر اضافه وزن دارید، حتی میزان اندکی کاهش وزن (۱۰درصد وزن قبلی تان) می تواند موارد خفیف آپنه یخواب را از بین ببرد. سایر مواردی که به درمان کمک می‌ کند عبارتند از: ترک سیگار، پرهیز از الکل و قرص‌هایخواب‌آور.در موارد شدید ممکن است جراحی نیاز شود.


پیشگیری

کنترل وزن و ترک سیگار و الکل از ابتلا به این بیماری جلوگیری می­کند.

کروکی آزمایشگاه سهند
 آدرس : تهران ، خیابان شهید بهشتی ، چهارراه اندیشه ، خیابان سهند ، شماره ۶

 تلفن :‌ ۸۸۵۲۹۸۱۳ - ۰۲۱  |  تلفکس : ۸۸۵۴۴۱۵۷-۰۲۱

 ارتباط آنلاین با بخشهای مختلف

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…